Robotika a 3D tisk v ZŠ Benešov

Robotika má mnoho pozitivních vlivů na vzdělávání. Pomáhá rozvíjet logické myšlení, kreativitu, či jemnou motoriku. Tyto dovednosti jsou klíčové pro úspěch ve většině oborů i v dalším studiu. Robotika má navíc potenciál být pro žáky zábavná a motivující, což může zlepšit jejich zájem o vzdělávání a technologické obory.

Starší žáci druhého stupně ZŠ Benešov vytváří v kroužku robotiky vlastní robotická vozítka pomocí 3D tisku. Vozítko je vymyšleno tak, aby jej podle technických výkresů zvládli na počítači vymodelovat samotní žáci. Konstrukce robota přitom nesmí být po jeho složení půdorysně větší než 100 x 100 mm. Uvedená velikost umožňuje žákům zúčastnit se nejen soutěžních disciplín ve sledování čáry s překážkami, ale také oblíbené disciplíny ,,Minisumo“, ve které má autonomní robot za úkol najít svého protivníka a vytlačit ho ven z ringu.

Konstrukce robota je jednoduchá. Většina tištěných dílů se skládá ze součástek připomínající krabičky, do nichž jsou následně vkládány elektronické součástky, které v krabičkách drží pomocí tření. Elektronické součástky lze z robota vyjmout a využít je k dalšímu projektu.

S námi sestrojenými vozítky jsme se v prvním pololetí školního roku zúčastnili dvou robotických soutěží a v obou jsme v disciplíně ,,Minisumo“ zvítězili. Překvapilo nás, že jsme porazili i roboty vytvořené ze stavebnic LEGO.

Naše škola nedávno zakoupila z projektu patnáct notebooků, díky kterým můžeme přesunout kroužek robotiky, z pro nás již malé učebny informatiky, do některé z větších učeben.

V druhém pololetí mají možnost se 3D tisku věnovat i mladší žáci naší školy. Máme v plánu vytvářet např. powerbanky, které snad jednou budou pohánět jejich další robotické projekty, nebo alespoň nabíjet jejich telefony.

Tímto bych chtěl poděkovat vedení školy a zřizovateli školy, kteří nás v této aktivitě podporují. Velké díky patří také SPŠ Jedovnice, se kterou úzce spolupracujeme, zvláště pak panu učiteli Tomáši Vybíhalovi, který nám byl oporou při zakládání kroužku robotiky na naší škole a který nám zajišťuje dopravu na soutěže.

Napsat komentář